Begova džamija, također znana i kao Gazi Husref-begova džamija, izgrađena je 1530. godine u Sarajevu.
Gazi Husref-begova Medresa je najstarija odgojno-obrazovna institucija u Bosni i Hercegovini, i jedna od rijetkih u svijetu, koja u kontinuitetu radi oko 470 godina.
Sarajevska sahat-kula je jedna od najviših, a zbog svoje vitkosti, jedna i od najljepših u Bosni i Hercegovini.
Isa-begov hamam, poznat i kao Carev hamam, je najstarija javna banja u Sarajevu koju je dao izgraditi treći beg Osmanlijske pokrajine Bosne i glavni osnivač Sarajeva i Novog Pazara, Isa-beg Ishaković.
Gradska vijećnica se nalazi u Sarajevu, nedaleko od Baščaršije, na Mustaj-pašinom mejdanu i predstavlja najljepši i najreprezentativniji objekat iz austro-ugarskog perioda, građen u pseudo-maurskom stilu.
Gazi Husref-begov Bezistan je kao vakufski objekat sagrađen oko 1540.godine.
Projekat za izgradnju Katedrale uradio je Josip Vancaš, kombinujući elemente romanike i gotike, te je tako stvorio sintezu po kojoj se ovaj objekat izdvaja od ostalih te vrste.
Saborna crkva u Sarajevu jedan je od najvećih pravoslavnih hramova na Balkanu.
Nema pouzdanog podataka kada je crkva sagrađena, jer se prvi put spominje 1539. godine.
Sebilj ili Sebil je arapska riječ u značenju "put", ali kao termin označava dobrotvornu, vrlo staru instituciju, fontanu posebnog oblika na kojoj sebiljdžija tasom zahvata vodu iz korita i besplatno napaja žedne.
Careva džamija je jedna od prvih džamija izgrađenih u Bosni i Hercegovini, te prva u Sarajevu.
Njena gradnja počela je u drugoj polovini 16. stoljeća, dvije decenije po dolasku Jevreja sefarda, nakon njihovog izgona iz Španije.